Tolmulestad on pisikesed, 0,2-0,3 mm suurused, palja silmaga nähtamatud ämblikulaadsed tegelased, kelle elamine koos inimesega on täieti tavaline ja loomulik. Enamasti leidub neid voodis, kus nad toituvad surnud naharakkudest ja bioloogilistest jäätmetest. Samuti on neid pehmes mööblis, vaipades, pehmetes mänguasjades jne. Ühes keskmises madratsis võib neid leiduda kuni 10 miljonit. Ja see on päris suur hulk.
Tolmulestad ei ole halva hügieeni tunnus - neid leidub paratamatult väga palju ka kõige puhtamas kodus.
Tolmulesta (täpsemini tema väljaheiteid) peetakse ülemaailmselt sagedasimaks allergianähtude põhjuseks. Üheks põhjuseks on pikk kokkupuuteaeg (5-8 tundi igal ööl) paigas, kus tolmulestade ja nende väljaheidete kontsentratsioon on kõige suurem - voodis.
Tüüpilised lestaallergia sümptomid on hommikune rohke vesise eritisega nohu ja aevastushood, mis päeva jooksul nõrgenevad või kaovad. Mõnikord kaevatakse ninakinnisust, mis esineb peamiselt öösiti, raskemal juhul ka ööpäev läbi. Ka astmahoogusid on eelkõige öösiti või varahommikul. Lestaallergiaga võivad olla seotud ka köhatamine, kurgu, kõrvade ja naha sügelus, atoopiline dermatiit, kontaktdermatiit. Iseloomulik on allergiailmingute esinemine eluruumides ja nõrgenemine või kadumine õues. Sümptomid ägenevad vanades, niisketes, tolmustes hoonetes, samuti koristades, voodit tehes, lastel mürades, voodil hüpates, vaibal mängides. Allergia on üldjuhul aastaringne, kuid võib suvel väheneda või kaduda, ägenedes uuesti sügisel.
Lestaallergia tähtsaim profülaktika ja ravi on vähendada lestadega kokkupuudet, mis õigete meetodite kasutamise korral on ka võimalik. Kõige kindlam viis on tolmulestadest elamises vabaneda, lastes vähemalt korra aastas oma diivanid, vaibad ning voodimadratsid korralikult sügavpuhastada. Sügavpuhastus kõrvaldab efektiivselt suurema osa tolmulestadest ning nende väljaheidetest; samuti mõjuvad kasutatavad pesuained mõnda aega tolmulestadele peletavalt.
Kas teadsite, et:
- Fossiilide uurijad on avastanud, et lestad on maailmas elanud üle 400 miljoni aasta. KoduÂtolmulestad leidsid tee inimeste eluruumidesse umbes 10 000 aastat tagasi ja elavad siiani koos meiega.
- Oma silmaga nägi tolmulesti esimesena XVII sajandil looduseuurija A. van Leeuwenhoek, uurides kodutolmu omavalmistatud mikroskoobiga.
- Nüüdseks on teada üle 48 000 liigi lesti, millest eluruumidest on leitud rohkem kui 100 liiki. Ja neist omakorda meie kliimas elavatest moodustavad 80-90% kaks liiki: Dermatophagoides pteronyssinus ja Dermatophagoides farinae.
Refereeritud artiklitest:
Soovite puhastust?
|

Eemaldame plekid, hävitame tolmulestad ning puhastame põhjalikult Teie
- vaibad
- diivanid
- tugitoolid
- madratsid
Käime klientide juures üle kogu Eesti - transporditasuta!
|